Diploma ECDL 3D Printing a fost obţinută de Colegiul Petru Maior din Reghin

În urma unui parteneriat cu 3D UTECH, Colegiul Petru Maior din Reghin a devenit hub de printare 3D. Aceştia au primit o imprimantă 3D, reghinenii fiind una din cele 10 şcoli care au primit aceasta distincţie la finalul anului trecut şcolar.

” Prin proiectul desfăşurat am avut obligaţia ca doi profesori în anul trecut şcolar să fie instruiţi de către cei de la ECDL Romania. În urma instruirii am fost testaţi si am obtinut cu brio certificatul de printare 3D. Tot prin proiect avem obligaţia ca elevii unităţii scolare sa parcurgă aceleaşi etape : să fie instruiţi de către cei 2 profesori iar la final acesti elevi sa fie testaţi. ” – Aurelian Mărginean – Dir. Adjunct Colegiul ,, Petru Maior ” Reghin.

Programul de pregătire a inclus lecţii teoretice cât şi cunostinţe practice solide despre principiile şi utilizarea imprimarii 3D. La final, după ce au invatat să utilizeze software-ul şi echipamentele necesare pentru a crea şi imprima in 3D, examenul a fost un real succes pentru cei initiaţi.

” Deschiderea spre nou se vede si îi atrage pe elevi. Un laborator sau o imprimantă 3D, un laborator de robotica, categoric atrag şi elevii vin sa descopere noile tehnologii si sunt foarte interesaţi de acest lucru. ” – Dan Petrisor – Prof. Informatica si TIC.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*