Alexandra Moldovan – Actrița care aduce magia teatrului în viața copiilor

Într-o lume în care tehnologia tinde să acapareze tot mai mult din timpul liber al copiilor, Alexandra Moldovan, actriță și trainer de teatru, creează un spațiu în care aceștia pot descoperi arta actoriei, creativitatea și cum să își gestioneze emoțiile. Cu o pasiune nemărginită pentru scenă și talent de a lucra cu cei mici, Alexandra își dedică timpul pentru a le insufla dragostea pentru teatru și pentru a-i ajuta să-și dezvolte încrederea în sine.

De la hobby la o carieră
Povestea Alexandrei în lumea teatrului începe dintr-o curiozitate aparent inocentă. ,,Părea ceva imposibil. Până la admitere singura poezie pe care o știam era ,,Cățeluș cu părul creț“ și cred că nu o știam chiar pe toată. Am cochetat cu arta prin dans o bună parte din copilăria mea. Momentul decisiv a fost sfârșitul clasei a 12-a când panica facultății a început să apară. Nu eram hotărâtă… Parcă nimic nu mi se potrivea. Recunosc, mătușa mea mi-a spus:,,hai copilă că m-am săturat să dau atâția bani pe bilete la teatru!,,. spune zâmbind Alexandra Moldovan.
Astfel, după o pregătire intensă, a reușit să intre la Universitatea de Arte din Târgu Mureș, unde și-a perfecționat talentul, obținând atât licența, cât și masterul în arta actorului. Mai mult decât atât, pregătirea sa psihopedagogică i-a oferit instrumentele necesare pentru a-i ajuta și pe alții să-și gestioneze emoțiile și să-și dezvolte creativitatea.

Teatrul ca formă de educație
După terminarea studiilor, Alexandra a descoperit că are o afinitate aparte pentru a lucra cu copiii. Primul ei loc de muncă a fost decisiv în această direcție, fiind implicată în proiecte și spectacole dedicate celor mici. Curând, și-a dat seama că există o nevoie reală pentru astfel de activități și a început să organizeze ateliere de teatru, improvizație și dicție. Spre surprinderea ei, interesul pentru aceste cursuri a fost mult mai mare decât se aștepta.

De ce să-ți îndrumi copilul spre teatru?
Atelierele Alexandrei se adresează copiilor cu vârste cuprinse între 7 și 18 ani, dar plănuiește să includă și un grup destinat celor mai mici, între 3 și 6 ani. „Creativitatea e o caracteristică importantă în viața noastră, învățam să ne controlam emoțiile, să acționăm corect în situații limită, să lucrăm în echipă, să dezvoltăm empatia, să avem o dicție corectă pentru a putea transmite mesajul cât mai clar posibil. Să fim siguri pe părerile noastre, să ne distrăm, să râdem, să ne facem prieteni, să avem un moment alt nostru în care să ne descoperim și să ne înțelegem cât mai bine cu putință,, explică Alexandra.

Astfel, indiferent dacă vor urma o carieră artistică sau nu, experiența dobândită în aceste ateliere le va fi de folos în multe aspecte ale vieții.

Unde o poți găsi pe Alexandra Moldovan?
Pentru cei interesați, Alexandra își desfășoară activitatea în Targu Mureș, pe strada Retezatului nr. 4. De asemenea, organizează ateliere săptămânale în Reghin, în zilele de luni, la Școala Gimnazială Augustin Maior. Activitatea ei poate fi urmărită și pe rețelele sociale: pe Instagram la @coltulcreativ și pe Facebook la „The Creative Corner”.

În plus, vara aceasta va susține prima sa tabără creativă la Ocna Mureș, un eveniment destinat copiilor dornici să exploreze lumea teatrului într-un cadru relaxat și prietenos.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*