Dumitrița Gliga „Consiliul Politic Național al Partidul Social Democrat a votat în unanimitate intrarea la guvernare și susținerea Cabinetului Adrian Veștea.”
Punct și de la capăt!
Consiliul Politic Național al Partidul Social Democrat a votat în unanimitate intrarea la guvernare și susținerea Cabinetului Adrian Veștea.
PSD și-a asumat astfel responsabilitatea de a pune capăt unui experiment nefericit, cu taxe, impozite și austeritate peste limita de suportabilitate, cu efecte dezastruoase pentru economia și societatea românească.
Sperăm că ce s-a întâmplat în guvernarea precedentă va fi o lecție utilă pentru viitorii premieri, deoarece s-a demonstrat că atitudinea obtuză din partea conducerii și agendele obscure nu însemnă nici pe departe seriozitate. Maturitatea politică presupune viziune, realism, diplomație și înainte de toate, urmărirea interesului național.
Pentru că România are nevoie stabilitate și de un executiv cu puteri depline, PSD va susține programul de guvernare al viitorului guvern, axat pe măsuri de relansare economică, pentru scoaterea țării din recesiune.
Susținerea viitorului executiv este condiționată de o serie de măsuri, pe care le considerăm indispensabile pentru revigorarea economiei:
- stoparea austerității
- extinderea plafonării adaosului comercial la produsele de bază
- majorarea salariului minim și indexarea pensiilor
- pachet anti-inflație care să protejeze puterea de cumpărare a românilor
- reformă administrativă autentică, orientată spre servicii publice mai eficiente
- deblocarea economiei prin achitarea datoriilor pe care statul le are către mediul privat
- susținerea agriculturii și a fermierilor români prin programe de creditare avantajoase.
Personal am încredere în echipa executivului propus și îmi exprim speranța că se va aplica programul de guvernare așa cum a fost stabilit, astfel încât România să reintre cât mai curând pe un trend de dezvoltare economică și stabilitate socială.
Dumitrița Gliga – deputat
